Šola varnega gibanja v gorah- Prva generacija
V letu 2013 smo v Planinskem društvu Kranj prišli do sklepa, da je treba v program delovanja našega društva dodati nekaj novega, kar bi dopolnjevalo naša obstoječa izobraževanja. Po zgledu alpinistične šole smo pripravili program Šole varnega gibanja v gorah.
V osnovi smo vzeli predmetnik alpinistične šole ter iz njega odvzeli plezanje, ohranili pa vse teme, za katere smo smatrali, da so uporabne pri samostojnem gibanju v visokogorju preko celotnega leta. Teme so pripravili in prilagodili isti predavatelji, ki so pripravljali teme tudi za Alpinistično šolo. Predavatelji so bili iz vrst vodnikov, alpinistov, alpinističnih in GRS inštruktorjev ter taborniških vodnikov.
Po uvodnem sestanku, kjer smo predstavili celoten program dela šole, smo začeli s prvo temo, vozli. Vozli so le osnova vsakega varovanja in pomenijo tudi širok spekter improvizacije v vsakdanjem življenju.
Drugo predavanje je bila osebna in tehnična oprema, ki jo uporabljamo v gorah.
Sledilo je predavanje iz prve pomoči. Glede na pomembnost teme smo PP nameni dve teoretični predavanji ter ene praktične vaje, kjer so morali udeleženci sami pokazati, kaj so se naučili na predavanje. Za izvedbo teh vaj se zahvaljujemo Kranjski postaji GRS.
Na predavanju iz Orientacije so se udeleženci učili osnove orientacije in navigacije v naravi ob pomoči kompasa in karte. Orientirali so karto, določili svoj položaj na karti, ter se naučili brati karte.
Predavanje Nevarnosti v gorah je bilo eno od bolj obsežnih ter pomembnih saj smo združili zimske in letne nevarnosti v eno predavanje.
Sledilo je predavanje o treningu ter prehrani, kjer smo se seznanili s sistematično pripravo na fizične dejavnosti, oziroma kako lahko dosežemo svoje cilje in ambicije v gorah na zdrav in učinkovit način.
Na naslednjem predavanju smo predstavili celostno pripravo na turo. Pri tem smo upoštevali vse dejavnike, ki vplivajo na nas, ko se gibamo v gorskem svetu.
Pri predavanju iz Vremenoslovja je bil poudarek predvsem na praktičnem zbiranju informacij, potrebnih za ustvarjanje celostne slike vremenske situacija, ter tolmačenju podatkov.
Pri Geografiji gora smo spoznavali osnove geologije ter domače in tuje gore ter gorovja sveta.
Zadnje od teoretičnih predavanje je bilo iz digitalne fotografije kjer smo obravnavali splošne osnove in principe fotografiranja. Predavanje smo dopolnili s poglavjem problematike fotografiranja v gorah.
Sledilo je še predavanje ter predstavitev drugih dejavnosti, ki v Kranju potekajo pod našo streho. Predstavili so se še alpinisti, športni plezalci, markacisti, mladinci ter turni kolesarji.
Za zadnje predavanje so si udeleženci izbrali nesreče oziroma ukrepanje ob nesrečah.
Za svojo prvo turo smo si izbrali Otliško okno ter Sinji Vrh. Namen prve ture je bil kondicijsko spoznavni.
Podali smo se tudi na nočni pohod, ki so postali stalnice pozimi, ob kratkih dneh. V sklopu šole smo se povzpeli na Potoško babo. Namen je bil spoznavanje specifike nočne hoje ter orientacijske posebnosti.
Zima je prinesla praktično zimsko tehniko, ki smo jo izvajali na zasneženi Zelenici. Tu smo se razdelili v delavnice, kjer smo izvajali pravilno hojo z derezami, uporabo ter ustavljanje padcev s cepinom, gibanje in varovanje v snegu, sondiranje in iskanje s pomočjo žoln ter snežne prereze.
Sledila je zimska tura, kjer smo svoje znanje uporabili v praksi. Povzpeli smo se na Begunjščico.
Glede na samo velikost skupine smo se za letno tehniko razdelili v več skupin.
Prvi dve skupini sta tehniko izvajali v dolini Glinščice, kjer smo obiskali tudi bližnji dve ferati. Tretja skupina je tehniko ter ferate spoznala v Škocjanu.
Del letne tehnike je bilo tudi bivakiranje, ki smo ga izvedli v visokogorju na začetku poletja. Noč smo prespali bolj ali manj udobno, vsi pa smo se strinjali, da je šlo za super izkušnjo.
Za konec smo se podali še v brezpotje Bohinjskih gora. Podali smo se na Mišelj vrh nad Velim poljem.
Udeleženci šole so bili tudi redni obiskovalci tur, ki jih je v preteklem letu izvedlo Planinsko društvo Kranj. Predvsem pa so si pridobili nova znanja, ki jih sedaj uporabljajo pri svojem udejstvovanju v gorah doma in v tujini.
Hvala vsem predavateljem, inštruktorjem in udeležencem za profesionalnost, resnost in predanost s katero so poskrbeli, da je bila prva šola takšna kot je bila… Sedaj pa v nove boje z novo generacijo. 🙂
Matjaž Sušnik, Vodniški odsek